Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κόντρα στον Ζέφυρο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) με σκορ 65-70.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κόντρα στον Ζέφυρο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) με σκορ 65-70. Η ομάδα του Φιλίππου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30' με 54-51 στο τελευταίο μέρος έδειξε σοβαρότητα και πήρε την πολύτιμη νίκη.
Στο πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 5' η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω
στο σκορ με 7-6. Στην συνέχεια κατάφερα να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-13 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γκίμα πήραν μια διαφορά +6 πόντων (29-35 στο 18') αλλά οι γηπεδούχοι με ενα σερι 6-0 ισοφάρησαν και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 35-35.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25' με 41-40 και στο 27' 46-42 ενώ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 54-51. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η ομάδα του Φιλίππου με καλές άμυνες και ευστοχία πήρε διαφορά +7 πόντων στο 38' (63-70). Η ομάδα του Τσολάκη μείωσε στο 39' σε 65-70 χωρίς όμως στην συνέχεια να αλλάξει κάτι. Η ομάδα του Γκίμα κράτησε την διαφορά και πήρε μια πολύ μεγάλη εκτός έρδας νίκη με 65-70.

Δεκάλεπτα : 21-22, 35-35, 54-51, 65-70

Διαιτητές : Τσουμαχίδης και Λελούδας.

ΖΕΦΥΡΟΣ ’02 (Τσολάκης): Μυτιληναίος, Φυλακτός 5(1), Αλεξανδρίδης 8(1), Ματενίδης 8(1), Ουρκέρογλου 7(1), Φαρμάκης, Καναράς, Μαυροματίδης 6, Τσιόγκας 15, Βασιλείου, Μυστιλιάδης 16(3).

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Κοθράς 11(1), Μόρας, Τσιαγκλάκανος 13(2), Παραπούρας 14(4), Σουτζόπουλος 24(2), Καντάρκος 3, Τόκας Α, Ποταμόπουλος, Μαρκόπουλος 5(1)